Do tiskárny odešle počítač kód v podobě milionů nul a jedniček. Procesor zvolí kam se na papíře bude nanášet inkoust. Jestliže máme tiskárnu barevnou, procesor pracuje se 4 různými barvami: Black (žerná), cyan (azurová), magenta (purpurová), yellow (žlutá). Pro každou z těchto barev musí být v tiskárně zásobník. Jestliže jsou informace zpracovány, požadavek se odešle do fyzické části tiskárny.

Jakmile inkoustová tiskárna začne pracovat, připraví se namotáním papír k tisku. Další pohyb obstará tisková hlava. Ta se však musí nejdříve naplnit inkoustem, což zajišťuje pumpa, jež odsává inkoust z jednotlivých zásobníků. Pohyblivá tisková hlava kmitá na papíře po řádcích a vypouští na něj kapičky inkoustu. Kombinace všech výše zmíněných barev představuje žádoucí odstín. Tisk je kvalitnější, čím jsou kapky menší.

V každé tiskové hlavě je tryska pro jednotlivý barevný kanál. Uvnitř trysky je malý rezistor, který dokáže vyprodukovat teplotu kolem 100°C. Je zodpovědný za rozpínání inkoustu, který uniká tryskou. Tímto způsobem je kapka dodána na papír.